Yeni Başlayacaklar İçin Fotoğrafçılık

Günümüz hobileri arasında son dönemlerde en ilgi çekici ve merak sarılan hobilerin başında şüphesiz fotoğrafçılık geliyor ama bir yandan da bilgim yok diyebilirsiniz. İşte bu yazı fikir vermek açısından tam sizlere göre.  O halde buyurun yazımıza.

Her işe başlarken, giriş yaparken belirli teknikleri belirli yöntemleri belirli yolları olduğu gibi fotoğrafçılık sektöründe de bu durum vazgeçilmezdir. Tabii bu yolları bilmeden fotoğrafçılığa girilmez diyemeyiz. Zamana yayarak deneye deneye bu yolları öğrenebiliriz ancak bu yolları öğrenmemiz fotoğrafçılığı daha iyi, daha hızlı ve aynı zamanda daha sağlıklı öğrenmeniz adına çok önem arz etmektedir.

Fotoğraf kaynak: @fotograafhanem

İçinizdeki fotoğrafçılık hevesi fotoğrafçılığa başladıktan sonra artarak aşka dönüştüğü gibi bu heves sönebiliyor ve devamı gelmeyebiliyor. İçinizdeki fotoğrafçıyı tutkunluk seviyesine getirmek için planlı programlı ve sabırlı bir şekilde ilerlemeniz gerekiyor. Bu seviyeye geldikten sonra daha doğrusu o aşk içinize girdikten sonra kolay kolay terk etmiyor sizi. Terk etmeyen bu aşk daha sonra yolda yürürken etraftaki nesnelere, manzaralara, insanlara vb. kısaca hayatınızda ki her şeye yansıdığını göreceksiniz.

Elbette ki bu bakma işlemi başlangıçta profesyonel bir fotoğrafçının baktığı gözden olmasa da zamanla siz de o seviyeye geleceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Bu durumu ilerleyen zamanlarda deklanşöre basmadan önce fotoğrafı beyninizde çektiğinizi hissettiğiniz zaman daha iyi anlayacaksınız. Fotoğrafçılığa giriş yapmayı karar verdikten sonra şimdi sıra fotoğrafçılık yolunda gelişiminize katkı sağlayacak 6 önemli kuralı paylaşayım

Fotoğrafçılık İçin 6 Önemli Kural

1)FOTOĞRAF MAKİNESİ:

“O kadar para verdim, son model fotoğraf makinası satın aldım, o halde güzel fotoğraflar çekebilirim.” şeklinde bir düşüncen varsa bundan hemen kendini kurtarmalısın. Çünkü ünlü bir fotoğrafçının dediği gibi:

Fotoğrafı makine değil insan çeker.

Henri Cartier-Bresson

Ortaya güzel bir fotoğrafın çıkması için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekir. Makine satın alarak bu unsurlardan sadece birini gerçekleştirmiş olursunuz. Fotoğraf makinesi almayı daktilo almaya benzetebiliriz. Şöyle ki: “İyi bir daktilo sahibi olmakla iyi bir yazar olunamayacağı gibi iyi bir makineyle de iyi bir fotoğrafçı olunmaz.” demişti üstat Ara Güler.

2)Uygulama ve  Pratik Yapma

Fotoğraf kaynak: @fotograafhanem

Bu aşamayı yabancı bir dil öğrenirken teorik yönünü öğrenip insanlarla diyalog kurma aşamasına benzetebiliriz. Ne kadar çok uygulama ve pratik yaparsanız o derece hızlı ve kolay öğrenirsiniz. Elbette ki teorik bilgilerde çok önemli ancak fotoğrafçılık ve fotoğraf makineniz ile ilgili öğrendiğiniz bilgileri pekiştirmenin en kolay yolu, sık sık bu bilgilerden yararlanmaktır. Yani hem teorik kısmını hem de pratik kısmını bir arada götürmek gerekiyor.

3)Fotoğrafçıların Çektikleri Fotoğraflara Bakın, Göz Gezdirin

Fotoğraf kaynak: @fotograafhanem

Fotoğrafçılığa giriş yaparken çeşitli fotoğrafçıların çektikleri fotoğraflara bakmak çok önemlidir. Çünkü bu durum bakış açınızın gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Bu aşamaya bakış açısı eğitimi veya göz eğitimi diyebiliriz.

Bu çalışmayı yaparken o fotoğrafları analiz etmeye, fotoğrafların nasıl çekildiğine, fotoğrafta beğendiğiniz unsurları bulmaya çalışın. Bütün bunları yapmak kaliteli ve güzel fotoğraflar ortaya çıkarmak için son derecede önemlidir.

4)Mutlaka Bir Fotoğraf Topluluğuna Katılın

Fotoğraf kaynak: @fotograafhanem

Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için onları heyecanlandırmak ve onlara ilham vermek adına önemli faaliyetlerden biri de bir fotoğraf topluluğuna katılmaktır. Bir fotoğraf topluluğunun içinde bulunmak sizi çok daha ileriye taşıyacaktır. Fotoğrafçılık gruplarının içinde her seviyede fotoğrafçı bulunduğu için gerek kafanızdaki sorular açısından gerekse fikir alışverişi açısından son derecede önemlidir. Bu da sizi daha etkin bir fotoğrafçı haline getirecektir.

5)Bulunduğun Bölgede Fotoğraf Çekebileceğin Yerleri Belirle

Fotoğraf kaynak: @fotograafhanem

Doğa fotoğrafları çekiyorsanız daha önce detaylı bir araştırma yaparak yerler belirleyin ve imkan dahilinde bu bölgelere gitmeye çalışın bunu yaparak bakış açınızın gelişeceğinizi anlayacaksınız ve unutmayın ki:

Çok gezen, çok fotoğraf çeker.

Eğer ürün fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız evinize çeşitli mini aksesuarlar alarak onların fotoğraflarını farklı açılardan çekmeye çalışabilirsiniz.

Fotoğraf kaynak: @fotograafhanem

6)Çektiğin Fotoğrafları Paylaş ve Her Türlü Eleştiriye Açık Ol 

Fotoğraf kaynak: @fotograafhanem

Eğer çektiğiniz fotoğrafla ilgili herkes aynı yorumu yapıyorsa ve bir kişi de olsa farklı yorumlar yapıyorsa, o farklı düşünen ve konuşanı dinlemek lazım ki kendinizin eksiklerini görebilesiniz. Birisinin sizin fotoğraflarınızı değerlendirmesi analiz etmesi ve onları yorumlaması, fotoğrafçılık eğitimi için önemli yöntemlerden birisidir. Çektiğiniz fotoğrafları paylaşmanın birçok yöntemi var. Bu yöntemlerin en başında sosyal medya geliyor. Bunun dışında ise bir web sitesi kurarak çektiğiniz fotoğrafları orada sergileyebilirsiniz.  Fotoğraflarınızı paylaşarak buradan gelen yorumlarla hem motive olur hemde eksiklerinizi görmüş olursunuz.

Son Olarak

Yeni başlayanlar için fotoğrafçılık adlı yazımda gerekli bilgileri paylaşmaya çalıştım. Sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Fotoğrafçılık hakkında daha fazla yazı için tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı yazarken yardım aldığım ve kendisi bana göre fotoğrafçılık alanında çok usta birisi olan İmdat Koçak’ın fotoğraflarını paylaştığı instagram hesabını takip etmek için tıklayabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

İlgili Yazılar

8 yorum

Popüler Yorumlar

salih  -  03/09/2020 / 17:31

Fotoğrafçılığa yeni başlayacak biri olarak yazıyı beğendim devamını bekliyorum

Yoruma git
oguzhan  -  03/09/2020 / 17:06

Fotoğraflarınız güzel, teşekkürler yazı için

Yoruma git

Fotoğrafçılığa yeni başlayacak biri olarak yazınızın devamını merakla bekliyor olacağım. Fotoğraflarınızı beğendim bu arada.

Yoruma git

Tüm Yorumlar

oguzhan  -  03/09/2020 / 17:06

Fotoğraflarınız güzel, teşekkürler yazı için

Cevapla
salih  -  03/09/2020 / 17:31

Fotoğrafçılığa yeni başlayacak biri olarak yazıyı beğendim devamını bekliyorum

Cevapla
Selman  -  03/09/2020 / 19:23

Başarılı bir yazı olmuş tebrik ederim

Cevapla
Murat  -  03/09/2020 / 21:27

Genel olarak güzel noktalara değinilmiş. Ama bana biraz ezbere yazılmış bir yazı gibi geldi. Üzerinde daha cok düsünulmeli. Yazıların devamini merakla bekliyorum.

Cevapla
Yasin  -  03/09/2020 / 22:59

Fotoğraf hakkında düşünceniz güzel mantıklı fotoğraf çekmeyi veya çekilmeyi sevmeyen kişiler için ideal bir yaxivede paylaşımlarınız anlamlı güzel sözler vidiolarin şarkısı da uyumlu teşekkürler

Cevapla
Yunus Emre  -  04/09/2020 / 15:57

Fotoğrafçılıkl hobisine yeni başlayacaklar için son derece motivasyon ve ilham verici bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık. Bu tür yazıların devamını bekliyoruz.

Cevapla

Fotoğrafçılığa yeni başlayacak biri olarak yazınızın devamını merakla bekliyor olacağım. Fotoğraflarınızı beğendim bu arada.

Cevapla

2 sene amatör olarak fotoğraf ile uğraştım. Katıldığım nokta fotoğraf bir bakış açısıdır ve bunu yakalamak için binlerce liralık makinelere gerek yok.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol