Space Jam: A New Legacy | İnceleme

LeBron, oğlu Dom ile birlikte yoldan çıkmış bir yapay zeka tarafından dijital bir alana hapsedilir. Eve geri dönebilmelerinin tek koşulu ise Looney Tunes’un yapay zekanın dijitalleştirilmiş şampiyonlarını yenmesidir. Peki LeBron’lu Space Jam filmi başarılı olmuş mudur?

Space Jam Filminin Görünmeyen Yüzü

1996 yılında çıkan ilk Space Jam filminin başrol oyuncu koltuğunda Micheal Jordan yer almaktadır. Film ilk çıktığında eleştirmenler tarafından çok eleştirilmiş olmasına rağmen gişede oldukça başarılı olmuştu. Ancak M. Jordan devam filminin gelmesini istemediği için Space Jam 2 rafa kaldırılmıştı.

Aradan yıllar geçtikten sonra Spy Jam diye bir casus filminin gelmesi düşünülmüş ancak Jackie Chan yanaşmadığı için bu fikir de sadece fikir olarak kalmıştı. Daha sonra golf jam, race jam gibi filmler çekilmek istenmiş ancak çeşitli sebeplerden dolayı rafa kaldırılmış. İptal edilen 7 Space Jam filmi aşağıda ki videoda.

Geçen son 10 yılda LeBron James sürekli bu filmde yer almak istediğini vurgulamış ve WarnerBros da bu fırsatı kaçırmak istememiş. Space Jam’in 1996 yılında çıktığında LeBron James’in daha 12 yaşında olduğunu düşünecek olursak, bu film onun için özel bir yere sahip olduğunu görebiliyoruz.

Yönetmen Koltuğunda..

Yönetmen koltuğunda Malcolm D. Lee’yi görmekteyiz. Bu yönetmenin diğer filmlerini de incelediğimiz de karşımıza çıkan filmlerde ya siyahi oyuncuların daha ağırlık verildiği ya da bu kültüre ait bir filmin çekildiği görmekteyiz. Nitekim bu filmde de bir basketbol oyunu ve başrolde de LeBron James olduğuna göre yönetmen seçimi mantıklı diyebilir miyiz, evet. Ancak film başarılı mıydı, diye soracak olursak, bence yine evet.

Gelelim Space Jam Filmine

Yazının özet kısmında da söylediğim gibi, film aslında klişe bir konu olan bir babanın çocuğunu kurtarma arzusu işlenmektedir. Ancak film bu kadar basit midir, TABİKİ HAYIR 🙂

LeBron ve oğlu Dom sunucuya hapsedildikten sonra film izleme keyfi resmen tavan yapıyor. Yapay zeka babayı, yani LeBron’u oğlundan uzaklaştırıp Tunes evreninde bir yere atmaktadır ve ondan benim kurmuş olduğum basketbol takımını yenebilirsen dünyana geri dönebilirsin oğlunla birlikte demiştir. Ancak ben kazanırsam ömür boyu sunucumda kalacaksın demiştir.

Baba ile oğlunu ayırdıktan sonra, yapay zeka LeBron’u Tunes evreninde Bugs Bunny’in yanına düşmüştür. Looney Tunes evreninde LeBron’un ilk diyalogu Bugs Bunny ile olup yavaş yavaş diğer karakterleri tanımaya başlamaktadır ve onları da Basketbol takımına almaya çalışmaktadır. Filmin ilk yarısında 2D çizimlerle bu sahneleri görmekteyiz. Burada LeBron’un bu evreni tanımaya çalıştığını görüyoruz. Bu sahneleri izlemek çok keyifliydi.

Filmin diğer yarısında ise LeBron’un oluşturduğu Looney Tunes takımı ile yapay zekanın oluşturduğu takım ile basketboş maçını izlemekteyiz. Ancak bu maçın kuralları pekte bildiğimiz gibi değildir. Zaten eğlence de burada başlıyor. Bu durumda maçı izlemek çok daha keyifli hale gelmektedir.

Değerlendirmem

Space Jam (19.07.2021) an itibariyle IMDB üzerinde 4.3 puan alınmış durumda ki inanılmaz şaşırdım doğrusu. Böylesi bir filmde mantık aramak, bir sonuç çıkarmaya çalışmak ne derece doğru olur bilmiyorum. İnternette yerli yabancı eleştirmenlerin, youtuberların değerlendirmelerine baktığımda gereksiz bir eleştiri yağmuruna tutulduğunu gördüm.

Benim yaşım 23. WarnerBros çizgi film karakterlerini ve başyapıt Hollywood WarnerBros filmlerinin karakterlerini görmek çok keyifliydi. Bu başyapıtlara HBO yapımlarını da ekleyecek olursak dolaylı olarak çok fazla karakteri filmde görebildik.

Örnek olarak Mad Max, Game of Thrones, Superman, WonderWoman ve hatta The Matrix gibi filmlerdir. Böylesine çok fazla karakterin yan karakter olarak kullanılması filmi sıktı mı, tabiki HAYIR. İzlerken sizi yoruyor mu, hayır. Ana karakterlerin yanında siz Superman gördüğünüzde 😀 yüzünüzde bir tebessüm beliriyor ve inanılmaz keyif alıyorsunuz.

Ben filmi sinemada değil, evde İngilizce altyazı olarak izledim. Burada söyleyebileceğim tek şey: Dilinin çok sade olduğu ve çok rahat bir şekilde izlenebildiğidir.

Ailenizle izleyebileceğiniz bir filmdir. İzlemenizi tavsiye ediyorum.

Diğer film incelemelerim için buraya tıklayabilirsiniz..

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

İlgili Yazılar

1 Yorum

Foraw  -  22/07/2021 / 11:21

Güzel bir inceleme olmuş.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol