Söğüt – Bilecik Gezilecek Yerler

Ertuğrul Gazi’nin önderliğinde ki 340 kişilik Türk Boyu Selçuklular ile birlikte Türkistan’ı terkedip 1222 yılında Anadoluya yerleşti. 1230 yılında, 1. Alaeddin Keykubad Ertuğrul Gazi’ye Söğüt’ü kışlak olarak verdi. 1231 yılında fethedilen Söğüt Türk tarihinde en önemli noktalardan birisi oldu.

Nitekim Söğüt, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olduğundan manevi değeri yüksek bir yer. Bilecik – Söğüt çevresinde o dönemi ve tarihin farklı dönemlerini yansıtan onlarca tarihi eser bulunmaktadır.

Kabaca Söğüt Rotası

  • Ertuğrul Gazi Türbesi
  • Çelebi Sultan Mehmet Camii
  • Hamidiye Camii
  • Ertuğrul Gazi Müzesi
  • Dursun Fakıh Türbesi
  • Şeyh Edebali Türbesi

Söğüt Gezilecek Yerler Listesi

Ertuğrul Gazi Türbesi

Fotoğraf kaynak: ozturkomerfaruk.com
fotoğraf kaynak: ozturkomerfaruk.com

Ertuğrul Gazi’nin mezarı ilk başlarda açık mezar olarak yapılmış ancak 1. Çelebi Mehmet döneminde türbe haline getirilmiş. Farklı dönemlerde yapılan restorasyon çalışmaları ile günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış. Ertuğrul Gazi Türbesi’nin çevresinde yer alan çeşmelerin yapımı ise 1887 yılına dayanmaktadır ve 2. Abdulhamid Han’ın izlerini görmekteyiz.

Ancak en dikkat çekeni söylemek isterim ki türbe duvarında kurşun izleri bulunmaktadır ve kurşun izleri Kutuluş Savaşı döneminde meydana gelmiştir.

Dizinin çok fazla hayranı olmasamda ara ara baktığım Diriliş Ertuğrul dizisinde görmüş olduğumuz karakterlerin mezarlarını da burada görmek mümkün. Bu isimler Söğüt’ün kapılarını bizlere açarak bir imparatorluğun tohumlarını ekmişler. Etkilenmemek mümkün değil.

Ertuğrul Gazi’nin türbesinin karşısında olan Halime Hatun Mescidi bulunmaktadır.

Fotoğraf kaynak: ozturkomerfaruk.com

Bölgenin tarih açısından önemli olmasından dolayı, Söğüt’te her eylül ayının ikinci haftasında Ertuğrul Gazi Şenlikleri organize edilmektedir. Bu organize edilen yere bakan tarafta bu büstler dikkat çekmekte.

Fotoğraf kaynak: ozturkomerfaruk.com

Büstleri tarih sıralamasına göre yukarı çıkacak şekilde sırayla koymuşlar. En üstte de Mustafa Kemal Atatürk var.

Konum için tıklayınız.


Çelebi Sultan Mehmet Camii

Fotoğraf kaynak: ozturkomerfaruk.com

Yapımı 6 sene süren 1420 yılında tamamlanan cami Çelebi Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. Söğüt’ün merkezinde yer alan camide namaz kılmak gerçekten insanın içine kadar etki ediyor. Günümüzde beton yığınlarında namaz kılmak arasında gerçekten fark var.

Fotoğrafın yan tarafında görmüş olduğunuz ağaç yaklaşık 450 yaşında olduğu tahmin ediliyor ve hemen yan tarafında bir tane daha ağaç var oda 600 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Konum için tıklayınız.


Hamidiye Camii

Fotoğraf kaynak: ozturkomerfaruk.com

Çifte Minareli Camii olarak da bilinen bu cami 2. Abdulhamid tarafından yapılmıştır. Söğüt’ün en güzel yapılarından biri olarak dikkat çekmektedir. Bu camiyle birlikte birde Hamidiye İdadisi vardır.

Konum için tıklayınız.


Ertuğrul Gazi Müzesi

fotoğraf kaynak: www.kulturportali.gov.tr

Ertuğrul Gazi Müzesi, tek salondan meydana gelmekte ve müze içerisinde Yörük kültürünü yansıtan birçok eser bulunmaktadır. Aynı zamanda Osmanlı dönemini de gösteren birtakım eserler de bulunmaktadır.

Konum için tıklayınız.


Dursun Fakıh Türbesi

Fotoğraf kaynak: bilecik.ktb.gov.tr

Hayatı boyunca tefsir, fıkıh ve hadis eğitimi alan Dursun Fakıh Osmanlı Devleti’nin ilk kadısı olma özelliğini taşımaktadır. Kendisi aynı zamanda Osman Gazi’nin bacanağıymış.

Konum için tıklayınız.

Günü birlik geldiğimiz Söğüt Bilecik Rotasının son konumu Bilecik’te yer alıyor. Ardından Ankara’ya döneceğimiz için daha fazla gezmek istemedik.


Şeyh Edebali Türbesi

Fotoğraf kaynak: ozturkomerfaruk.com

Türbe Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır ve günümüze kadar korunmayı başarmıştır. Ancak eskiden kubbeli şeklindeymiş ve Yunanların yaptıkları saldırılarda tahrip edilmiş ve türbenin üzerine kiremit çatı örtülmüş.

Bir Ahi Şeyhi olan Osman Bey, 120 yaşında vefat edene kadar Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarına damgasını vurmuş ve İslam İlahiyatçısı, din bilgini olarak tanınmıştır.

Ertuğrul Gazi’nin Osman Beye vasiyetinde Şeyh Edebali özellikle vurgulanmıştır.

Fotoğraf kaynak: ozturkomerfaruk.com

“Bak Oğul! Beni incit, Şeyh Edebali’yi incitme! O, bizim aşîretimizin mâneviyat güneşidir. Terâzîsi dirhem şaşmaz!

Bana karşı gel, O’na karşı gelme! Bana karşı gelirsen üzülür, incinirim; O’na karşı gelirsen gözlerim sana bakmaz olur, baksa da görmez olur!

Sözümüz Edebali için değil, senceğiz içindir! Bu dediklerimi vasiyetim say!..”

Ertuğrul Gazi

Konum için tıklayınız.


Orhangazi Camii

fotoğraf kaynak: ozturkomerfaruk.com

Orhan Gazi zamanında 1331 yılında yapıldığı kabul edilmekte. Yapı 2. Mahmud döneminde 1814’te onarım geçirmiş, muhtemelen 1889 yılında da 2. Abdulhamid zamanında çifte minare ilave edilmiş.

Konum için tıklayınız.

Son Olarak

Söğüt birtakım insanların davası demektir. Birtakım insanların bir araya gelerek bir davaya inandığın zaman sonucunun ne olduğunu göstermek demektir. Söğüt’te tam manasıyla zengin yer altı kaynakları yoktu ve küçük bir yerdi ve hala öyle gerçi ama onlar inanmışlar ve 340 kişiyle gelmişler Türkmenistan’dan. Sonra ne olmuş? Nasıl olmuş? Bunlar gerçekten sorulması gereken sorular.

Umarım bu tarihi araştırmak isteyen insanlar dizilerden öğrendikleri tarih bilgileriyle gitmezler. Gerçekten okuyup, araştırıp giderler ve böylesine manevi yeri büyük yerleri gezerler. O zaman farkederler ki buralarda yürürken nefesinin her zerresiyle hissederek yürümüş olurlar.


Diğer seyahat yazılarıma bakmak isterseniz tıklayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

İlgili Yazılar

2 yorum

Popüler Yorumlar

Ahmet  -  30/08/2020 / 21:30

Gidip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Teşekkürler.

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Ahmet  -  30/08/2020 / 21:30

Gidip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Teşekkürler.

Cevapla
@fotograafhanem  -  01/09/2020 / 12:10

Tarihimizi yansıtan bu güzel şehrimiz mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Şükranlarımızı sunuyoruz..

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol