Ne Tavsiye Alın Ne Tavsiye Verin

Belki de şu hayatta ki insanlara tek tavsiyem 🙂 Hiçbir insandan tavsiye almayın ve tavsiye vermeyin. Hatta benim bu tavsiyemi de dinlemeyin.

İnsanlar Çok Şey Biliyor

Evet, canımı sıkan nokta tam olarak bu. İnsanlar sizin hayatınızı sizden daha iyi bilip size tavsiyeler veriyor. Hayatınızda yanlış giden bir şey olduğunda sizi dinlemeden, sizin hayatınızı bilmeden, kendi yaşadığı hayata göre size tavsiyeler veriyorlar. Bu mantık çerçevesinde bu tavsiyelerin sizce ne önemi vardır?

Ne çok şey biliyor bu insanlar Olric? Herkes işine geleni biliyor efendimiz.

Oğuz Atay

Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar kitabında geçen bu cümle sizce de tam olarak bu durumu yansıtmıyor mu? Ancak yapacak bir şey yok. Bu insanlık böyle.

Sende Çok Şey Bilmiyorsun

Çevremizde ki insanları eleştirirken, aynaya bakmazsak kendimizi kandırırız. Sen bir insana tavsiye verirken gerçekten ne biliyorsun onun hayatında? Bir insan derslerinde başarısız olduysa bunun tek sebebi derslerine çalışmaması mıdır? Belki tam ders çalışacağı zaman diliminde 1. dereceden bir yakınını kaybetti ve derslerine çalışamadı. Bu durumda sen tembel bir insansın diyerek bak şu şekilde çalışmalısın demek ne derece doğrudur?

Neyi bilmediğiniz hakkında hiç bir fikriniz yok.

Elon Musk

Ashlee Vance kaleminden çıkan Elon Musk’ın biyografisinin anlatıldığı kitapta geçen bu söz tam olarak bu durumu yansıtırken, bu halde bir insanın başka bir insanlara gönül rahatlığıyla tavsiyeler verebilmesi ne tuhaf!

Ne Yapmalıyız?

Ne AŞK konusunda, ne KARİYER konusunda, ne YATIRIM konusunda farketmez konu ne olursa olsun, bir insan üzerinde tavsiye vermeyin. Size gelen ve mecbur dinlemek zorunda kaldığınız o tavsiyeleri de (tabi ki) görmezden gelmeyin ancak süzgecinizden geçirmeyi unutmayın.

Benim yaşım an itibariyle 23, şu hayatta daha tecrübe kazanacağımız çok yaşantımız olacak, Allah nasip ettiği müddetçe. Ancak şu zamana kadar yaşadığım tek bir tecrübe var ki, bu hayatı siz yaşıyorsunuz, bir başkası değil. O yüzden bırakın o yaşantıyı sizin kendi tecrübelerinizle yaşayın. Kendiniz kitap okumak istediğinizde başkasından tavsiye almak yerine gidin kitapçıya kendiniz bir kitap seçin. (Ha kitap çok iyidir tavsiye verin, alın. Konu bu değil 😊)

Tavsiye verecekseniz kendi hayatınız üzerinden tavsiyeler verin, tavsiye dinleyecekseniz kendi hayatınız üzerinden süzgeçten geçirin. Örnek vermek gerekirse bir öğrencilik hayatında bana her zaman söylenen yurt dışına çıkılmalı yeni yerler keşfedilmeli, dil çok iyi bir seviyeye getirilmeli, uluslararası arkadaşlar kazanıp küresel bir insan olunmalı üzerine tavsiyeler alıyordum. Ancak ben Work and Travel yapmak istediğimde başıma çok kötü şeyler geldi. Bu durumda Work and Travel yapmak kötü mü, HAYIR; mükemmel mi HAYIR. İşte tam olarak bu şekilde kendi hayatımız üzerinde süzgeçten geçirilmeli her bir tavsiye.

6 aydır boş bıraktığım blog sayfamda yaşadığım bir çok tecrübe oldu. Üzüntüler, mutluluklar, heves etmeler veya hayal kırıklıkları. Bir çok konuda yaşadığım bu tecrübeler bazen yaşamdan soğuturken bazen hayata daha fazla tutunmamı sağladı.

Beni yoran en büyük pay da, yaşadığım hayatı bilmeden bana tepeden bakıp bana tavsiye veren insanlar oldu. Zaman zamanda bu yüzden blog sayfama yazılar yazmama çok engel oluşturdu bu durum.

Ancak zamanla her şeyi buraya yazıyor olacağım her şeyi irdeleye irdeleye konuşacağız. Bakalım ben mi hayatı çok yanlış sorguluyorum.

Konudan sapmayacak olursak: Siz siz olun ne tavsiye verin, ne tavsiye alın. 😇

Sağlıcakla kalın…

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

İlgili Yazılar

2 yorum

Bir Okuyucu  -  18/07/2021 / 02:15

Haklı noktaları bulunan bir yazı tavsiye almak vermek kötü değildir tabi ki ama herkesin hayatı ve tecrübeleri birbiriyle uyuşmaz bu durumda bazı durumlarda tavsiye vermek karşıdaki insan için anlamsız gelebilir. Güzel bir yazı olmuş gelişerek devamı gelir umarım.

Cevapla
Ömer Faruk Öztürk  -  18/07/2021 / 08:55

Aynen öyle 😊

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol