Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Netflix Belgesel Dizisi

Sizler için en güzel belgesel yapımlarını derledim. İzleyebileceğiniz en güzel belgesel diziler sayfamda.

Sizler için en iyi Netflix’te yayınlanan belgeselleri derledim. Sağlıklı yaşamdan teknolojiye, bilimden sanata kadar bir çok belgesel mevcut listemde. Evrenin mucizeviliğini gözler önüne seren yapımlardan yiyeceğinizin tabağınıza kadar gelen serüvenini anlatan yapımlara kadar artık belgeselleri bulmak çok kolay. İzlemenizi tavsiye ettiğim belgeseller

Life On Street- Helen M. Stummer

1) The Great Hack (IMDB 7,0)

2020 yılının raporuna göre 7.79 milyarlık dünya nüfusunun 5.19 milyarı telefonları aktif bir şekilde kullanıyor. 5.19 milyar ne demek korkunç! Cambridge Analytica gibi bazı şirketlerde türüyor tabi. İnsanların kredi kartı kullanımlarından, web aramalarından, neyi beğenip neyi beğenmemelerine kadar her şeyi tek tek inceleyip; istenilen kişiyi başkan yaptırabilmeyi bile sağlamış. Pes Doğrusu! Şirketin başarısı çok büyük evet ama ya bizim mahremiyetimiz? Yoksa sosyal medya kullanmak, telefon kullanmak güvenli değil mi? Sorularını bize bırakmıştır.


2) Minimalism (IMDB 6,7)

Evimizde ki eşyalarımızı incelediğimizde göreceğiz ki yarısına ihtiyaç yokmuş yarısına da olsada olur olmasa da 🙂 Hayatı minimalist yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Elbise dolabımızda giymediğimiz giyecekler, kullanılmayan eşyalar, dağınık ev düzeni, kullanılmayan odalar (büyük ev)… Minimalizm hayatımızın felsefesi olması lazımdır.


3) Mars (IMDB 7,5)

Hem belgesel hem dizi olarak çekilmiş bu yapım çok fazla soruyu insana sordutturuyor. Mesela ya Mars’a gitmek kolay olsaydı. Bizi nasıl bir hayat bekliyor olurdu sizce? Şu zamanlarda kurduğumuz bütün o hayalleri gerçekleştirebilir miydik ? Yani Mars’ı Dünya’laştırabilir miydik ? Elon Musk’da dahil bu hayaller doğrultusunda ismini en ön sıralara yazdırmış insanların oynadığı mini belgesel dizisini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Dizi National Geographic’te yayınlanmasına rağmen şuan Netflix’te de vardır.


4) Our Planet (IMDB 9,3)

Gezegenimiz nasıl bir yer diye hiç düşündünüz mü ? Şehir ortamlarının karanlığında ve kirliliğinde büyümüş bizlerin Dünya’yı anlayabilmemiz sizce ne kadar mümkün. Ahh tabi her şey bu kadar güzel olmayacak değil mi? Çünkü Dünya’da insanlar yaşıyor!! Dünya’nın dengesini nasıl yok ediyoruz. İklim değişikliğiyle bizi ne bekliyor? Gerçekten muazzam bir belgesel. (Bu arada 4k izlemenizi tavsiye ederim 🙂 )


5) Don’t F**k with Cats: Hunting an Internet Killer (IMDB 8,1)

Sosyal medya üzerinden ilgi çekmeye başlayan Luka Magnotta daha sonra neden ve ne şekilde sadistliğe dönüştüğünü anlatan gerçek hayatta yaşanılmış bir mini belgesel dizi. Saykopatça bir şekilde 3 bölüm göreceksiniz. Gerçekten de sosyal medyayı çok farklı kullanan insanlar var önce narşizm sonra sadistliğe kadar evrilen insanlar. Bunu iyi anlayabilmeniz için bu belgeseli öneriyorum.


6) Barça Dreams (IMDB 7,3)

Futbol dünyasına yeni bir bakış açısı kazandıran Barcelona’nın kariyerini merak edenler ve futboldan keyif alanlar için çok güzel bir belgesel. 1. Dünya savaşından önce 1899 yılında kurulan Barcelona’nın bugünlere gelmesine kadar nasıl en zor süreçleri yaşadığını ve nasıl dünyanın en güçlü takımı olmasını çok güzel anlatıyor.

Nasıl stratejiler kurduğundan, nasıl en iyi teknik direktöre sahip olduğuna kadar kendi oyuncuların ağzından çok güzel bir şekilde dinliyorsunuz. Xavi, Iniesta, Messi gibi futbolcuların daha küçücük yaşlarda tanıştıklarını ve bu yaşlardan itibaren beraber Barcelona için futbol oynamalarını ve kendi hayat hikayelerinide konu alan geniş çaplı bir belgesel.

Ancak yarım kalan bir belgesel 🙂 2015 yılının ardından uzun yıllar geçti ve hala dünyanın en iyi takımlarından. Başarılarına sürekli başarılar katmaya devam ediyor.


7) The Game Changers (IMDB 7,9)

Hayvansal ürün tüketiminin sporcuların iyi bir performans göstermesi için gerekli olduğuna dair yaygın inanışı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Belgeselde, et yiyenler ile bitki yiyenlerin besin değerlerinin karşılaştırıldığı ‘en büyük’ çalışmadan söz ediliyor. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenize neden olabilecek, şaşırtıcı bilgiler öğreneceksiniz!


8) Greatest Events of WWII in Colour (IMDB 8,7)

İkinci dünya savaşı hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Dünya nasıl bir dönemde geçti böyle. Hiçbir haklı devlet yok neredeyse. Herkes kendi çıkarı için inanılması çok güç zulümler yapıyor. Bütün devletler kendi çıkarı için düşman devletlerin masum vatandaşlarını öldürüyor yada esir alıp işkence çektiriyor. 2. Dünya savaşının renklendirilmiş bütün kayıtları uzmanlar tarafından yorumlanıyor.


9) Black Hole Apocalypse (IMDb: 8,0)

Astrofizikçiler, kara deliklerin evrenin gelişimine, Dünya’da hayatın başlamasına ve insan ırkının ortaya çıkmasına dair sorulara cevaplar bulmaya çalışıyor. Bu Dünya’yı, evreni daha iyi anlayabilmek için muhakkak izlenmesi gereken bir yapım.


10) Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates (IMDB 7,9)

Bill Gates’i sever misiniz bilmiyorum ama bende bir yazılımcı olarak kesinlikle sevdiğim birisi. Teknoloji alanında yaptığı çalışmalarını sizde çok iyi biliyorsunuz dünyayı değiştirecek türden. Aynı zamanda yürüttüğü insani vakıf çalışmaları da çok ses getiriyor. Böylesine yoğun bir insan nasıl olurda bir kitap kurdu olabilir anlaması çok güç. Bill Gates’i yakından anlamak isteyenler kesinlikle izlemeli bu belgeseli.


Belgesel tasiyelerinde çok daha fazlası blog sayfamda mevcut gitmek için tıklayınız. Eklememi istediğiniz belgeselleri yorum olarak yazabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

4 yorum

Popüler Yorumlar

@fotograafhanem  -  23/08/2020 / 18:26

Kaydadeğer ve güzel bir liste teşekkür ederiz.?

Yoruma git
FazilD  -  23/08/2020 / 14:58

Güzel bir liste??. Sanırım artık Netflix Türkiyede yok ama Planet Earth belgeselide bu listeye eklenebilir.

Yoruma git
Karabey Tech  -  23/08/2020 / 13:33

Bu işi biliyorsunuz. 🙂

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Bu işi biliyorsunuz. 🙂

Cevapla
FazilD  -  23/08/2020 / 14:58

Güzel bir liste??. Sanırım artık Netflix Türkiyede yok ama Planet Earth belgeselide bu listeye eklenebilir.

Cevapla
@fotograafhanem  -  23/08/2020 / 18:26

Kaydadeğer ve güzel bir liste teşekkür ederiz.?

Cevapla
Samet Güzel  -  23/08/2020 / 20:35

Güzel bir liste olmuş. Farklı kategorilerde de bu tarz listeleri görmek isteriz.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol