Leyla ile Mecnun | İnceleme

Leyla ile Mecnun kaldığı yerden devam ediyor. Peki Leyla ile Mecnun eski günlerde ki gibi, insanların kalbini kazanmaya devam edebilecek mi? İncelemeye başlayalım.

Leyla ile Mecnun neden efsane bir dizi oldu?

Leyla ile Mecnun 8 sene geçmiş olmasına rağmen herkesin aklında kalan efsane bir dizi oldu. Dizi hem güldürürken hem de ağlatmayı başaran nadir dizilerden birisi oldu. Müzikleriyle, karakterleriyle, replikleriyle sosyal medyada gündemden hiç düşmeyen belki de tek dizi oldu. Diziyi izleyen herkes, izlediği zamanlarda karakterlerin hal ve hareketlerini günlük hayatlarında yapmaya bile başladı.

İsmail abinin “Senin ağzından çıkanla kulağının duyduğunun tutmadığının farkında mısın” gibi demeleri olsun. Mecnun’un “Neemişş?” gibi demeleri olsun. İzleyen herkesin ağzından istemsizce çıkmalarına neden oldu bu dizi. 🙂

İyi de Leyla ile Mecnun bunu nasıl başardı?

Leyla ile Mecnun, öncelikle absürt komedi olmasıyla dikkat çekti. Ancak, absürt komediliği küfürle, çıplaklıkla, hakaret ve argoyla yapmadı. Kurguyu kattı. Bir bölümde geleceğe giderken, bir bölümde geçmişe gitti. Bir bölümde birbirlerinin rüyalarına girerken, diğer bölümde uzaya çıktılar. 🙂

Dizinin göndermeleri de efsaneydi. Belki de her bölüm göndermelerden oluşuyordu. Ancak bu göndermeler ne bir siyasi partiydi ne bir politikayla ilgili bir şeydi. Mesela benim en çok sevdiğim göndermelerden birisi, popüler korku filmlerine yapılan göndermeli bölümdü. 😀

Tüm kadroda ki karakterlerin hepsi, öyle saf, temiz bir şekilde diziyi oynadı ki. Dizi nasıl başladıysa öyle devam etti ve final yaptı.

Şunu da söylemeliyim ki, Mecnun Leyla’yı çok ama çok sevdi. Biz izleyiciler de onun bu sevgisini izlemeyi çok sevdik. Onun bu saf bir şekilde sevişi, onun Leyla’nın karşısında heyecandan konuşamaması, yaptığı hatalar…

Leyla ile Mecnun yeniden başlaması neden büyük bir risk?

Bizler değişiyoruz, hayata farklı pencerelerden bakıyoruz. Uzun zamandır görüşmediğimiz bir insanı aylar, yıllar sonra tekrar gördüğümüzde ne kadar zorlarsak zorlayalım aynı yerden bakamıyoruz ona. Şimdi 8 sene sonra yeniden başlayacak bir diziye tekrar insanlar bu kadar bağlanabilecek mi?

Bunun örneklerini gördük. Çocuklar Duymasın gibi bir çok dizi yeniden çekilmek istendi. Başarılı oldular mı, hayır. Exxen bunu başarabilecek mi, bilmiyorum. Peki ya, Sihirli Annem gibi saçma dizileri yeniden çekmeyi istemesi. Exxen burada başarılı oldu mu, hayır.

Ya insanlar sırf Leyla ile Mecnun izlemek için Exxen’e kayıt olacaklar mı? İçerisi bomboş (en azından şuan için) olan bir platformda bir dizi için insanlar kayıt olmak isteyecekler mi?

Leyla ile Mecnun beklentileri karşılayabilecek mi?

Beklentileri gerçekten karşılayabilecek mi bilmiyorum. Dizi bittiğinde bunu anlayacağız. Ancak dizi başlamadan önce internette Leyla ile Mecnun dedikodularına pek aldırış etmek istemiyordum. Her şeye inanasım gelmiyordu.

Mesela tüm kadro, yönetmeninden, en yan karakterine kadar. Nasıl olurda tüm kadro yeniden başlayabilir, diyordum. O isimlerden bazıları da zaten bir daha oynamak istemeyeceğini vurguluyordu. Acun Ilıcalı, gerçekten başarmış. Tüm kadro, tamamen aynı. Sadece Leyla farklı, o da her sezon olan bir şey zaten 😀

Bu bilgileri öğrendikten sonra artık tamamen, dizinin yayınlanacağı günü beklemek kaldı.

Leyla ile Mecnun ‘Yeniden’ ilk iki bölümü nasıl olmuş?

Evet bu dizi gerçekten olmuş be. Sanki final yaptığı bölüm(ün bir öncesi 🙂 ) hiç final yapmamış gibi. Sanki, aradan 8 sene hiç geçmemiş gibi. Evet, sanki dizi içerisinde karakterleri 8 sene yaşlandırmışlar, yeni konu bulmaya çalışıyormuş gibiler. Yani sanki 8 sene boyunca çok yakın arkadaşımı görememişim de şimdi onunla tekrar buluşmuş gibiyim.

Dizinin karakterleri 8 yıl sonra ne olmuş. Konusu nasıl ilerliyor gibi ‘Spoiler’ barından hiçbir şey yazmak istemiyorum buraya. Tek diyebileceğim, gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

Leyla İle Mecnun nerede, hangi günler yayınlanmaktadır?

Leyla ile Mecnun’un belki de televizyonlara tekrar dönmemek istememesinin tek sebebi: Televizyonların bir kısır döngüde takılıp kalmış olmalarından kaynaklanmaktadır, ha ne dersiniz? Televizyonlarda 2.5 saatten fazla dizi çekmeleri, hep aynı konuları işlemeleri…

Twitter’da dolaşırken, Burak Aksak’ın 2012 yılında yazmış olduğu bir twit karşıma çıktı.

Belki de TRT’de buluşmuyor olmamızın sebebi her gün 150 dakikadan fazla diziler yayınlanmasıdır TRT’nin. Tamam içlerinde benim de sevdiğim Gönül Dağı dizisi yayınlanmakta ama 🙂 Bu doğru bulduğum bir hareket kesinlikle değil. O yüzden Onur Ünlü, Burak Aksak ve tüm LM ekibi televizyona tekrar dönmek istememişse gayet normal.

Leyla ile Mecnun Exxen’de, her hafta cuma günleri yayınlanmakta. Şuana kadar yayınlanan iki bölümde bir saatlik sürelerden oluşmaktadır. Exxen’in aylık reklamlı ücreti 10 TL’dir. Siteye gitmek için tıklayınız.

Ancak, internette ufak bir araştırmayla, kaçak olarak Leyla ile Mecnun dizisinin bölümlerini yayınlayan siteler bulunmakta. Bu durumda da tercih size kalmış oluyor.

Son Olarak

Ömer gerçekten sevindin mi bu kadar da iki bölümde bir anda yükseldin diziye. Evet, gerçekten yükselmemek elde değil. Leyla ile Mecnun’u defalarca izledim, tekrar tekrar bitirdim. Diziyi böylesine çok sevmemin belki de en büyük nedeni, bana bir ilaç olarak gelmesidir. Bu diziyi, canım sıkkın olduğunda, moralim bozuk olduğunda veyahut, bir gönül mevzusu olduğunda…

Sebepleri artırmak o kadar mümkün ki, ancak bu dizi resmen bir terapi gibi geliyordu bana. Şimdi yine aynı şekilde dizinin devam ediyor oluşu gayet güzel.

10 Bölümlük 4. Sezon Bitti

Leyla ile Mecnun dizisinin 4. sezonu Exxen’de tamamen yayınlandıktan sonra dizi için söylemek istediğim birtakım şeyler var.

Dizi ilk iki bölümünde büyük bir umut verirken maalesef 10 bölümün tamamını izleyen birisi olarak bütün beklentilerinin aşağısında kaldığını görmekteyim. Acun Ilıcalı ve Leyla ile Mecnun ekibinin yanlış anladığı bir mesele olmuş ki: Bütün kadro bir araya gelirse bu dizi tutar diye bir şey yok. Bu diziyi bizim sevmemizin sebeplerini yukarıda size anlattım. Ancak Leyla ile Mecnun’a da artık küfür bulaşmış oldu.

Sadece bu kadar da değil dizinin neredeyse her bölümünde bir reklam göndermesi mevcut. Neden, anlamış değilim. Sadece o da değil, 10 bölümlük bir senaryoda konular arası geçişler inanılmaz hızlı yapıldı. Eğlence çoğu zaman ikinci planda kaldı. TRT’de Leyla’ların iç güzelliğine bakarken Exxen’de Leyla’nın resmen sadece dış güzelliği vurgulanmış. Sadece Leyla’da değil Leyla’nın ablasının da.

Özet olarak söylemek gerekirse bir L&M fanı olarak 4. sezon benim için tam bir hayal kırıklığıydı. İlk 3-4 bölümden sonra artık tamamen izlemek için izledim.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol