Daha Pozitif Bir Yıl 2021 – Daha Umut Dolu 2022

Blog yazmaya başladığım 3. yılım ve 3. nasıl bir yıl yazısı daha. Daha önce 2019’da ne yaptım, Ne değişik bir yıl 2020, derken şimdi sırada 2021 var. 2021 bu iki seneye göre daha pozitif geçti. Daha mutlu, daha enerji dolu geçti. Hatalarım oldu, pişmanlıklarım oldu, yapmamam gereken çok büyük hatalar yaptım. Ancak her şeye rağmen daha pozitif olmanın yollarını öğrendiğim bir yıl oldu 2021.

2020 yılının etkisiyle 2021 yılında çok basit şeyleri kendime hedef yapmıştım. Spora gitmek, İngilizce çalışmak, seyahat etmek vs. Ancak 2022 yılında çok daha büyük hedeflerim var. Bir hayat amacım var.

2021 Okul Hayatı

News | Eskisehir Osmangazi University

Elimden geldiğince okul dersleriyle kendimi geliştirmeye çalıştığım bir yıl oldu. Ders notlarım çok mu iyiydi hayır ancak arkadaşlarım sayesinde elimizden geldiğince projelerle kendimizi geliştirmeye çalıştığımız bir yıl oldu 2021.

Gerek 2. sınıfın bahar dönemi, gerek yaz okulunda üstten aldığım dersler, gerek 3. sınıfın güz döneminde ödevlerle kendimizi sürekli geliştirmeye çalıştığımız bir yıl oldu 2021. Okul derslerini anlatacağım bir yazı yazacağım ilk müsait zamanda.

Birde bir ders kapsamında okulumuzun içerisinde bulunan Teknokent’de bir şirketle beraber yürüttüğümüz bir proje oldu. Bu proje kapsamında bir çok teknolojiyi tanıdık ve kendimizi geliştirme fırsatı bulduk. Ekip halinde nasıl çalışabilirizden, kullandığımız yazılım dillerine kadar bir çok alanda maddi manevi kendimizi geliştirme şansı yakalamış olduk.

2022 Okul Hayatı İçin

Özellikle bu Teknokent bünyesinde bulunan firmayla anlaşmak ve ders kapsamında yürüttüğümüz projeden ziyade bu projeye devam etmek ve kendimizi geliştirme fırsatı yakalamak istiyoruz. Belki kabul ederlerse 2. dönem kapsamında da devam etmek istiyoruz çalışmaya. Belki staj için imkan tanırlar bize bilmiyorum. Ancak bir fırsat yakalamışken bunu sonuna kadar kullanmak istiyoruz.

3. sınıfın 2. dönemi kapsamında hiçbir dersten kalmazsam 4. sınıfta çok az dersim kalmış oluyor. Belki bu fırsatla beraber firmayla birlikte part-time çalışabilirim. 2022 kendimi gösterme yılım olmalı. Kendimi geliştirme yılım olmalı.

2021 Hobiler

2020 yılında kabus dolu geçen o ev günlerinde 2021’in yarısına kadar da öyle geçti. İlk işim bir spor salonuna yazılmak ve eski kondisyonuma kazanmak olmalıydı. Dışarı çöp atmaya gidip gelirken bile nefes nefese kalıyordum çünkü. Ancak her şeye rağmen 2021 yılı hobilerim için mükemmel bir seneydi.

Ney

Müzikle dolu bir sene oldu. Ney ile bütünleştiğim bir sene oldu. Eylülde üniversiteler açılana kadar kendim Ney ile uğraştım. Youtube’da ders videoları izledim. Solfej videolarına baktım. Sevdiğim müzikleri, dizi müzikleri (Gönül Dağı 🙂 ) vs. üflemeye başladım. Ancak çok tiz ve dem sesler gibi seslerde, süslemelerde vs. çok eksiklerim vardı. Üniversiteler açıldığında, Eskişehir’e gelir gelmek ilk işim Ney kursuna yazılmak oldu. Odunpazarı’nda Yavuz Kenarda hocamdan ders almaya başladım. Onunla ilgili ayrı bir blog yazısı yazmayı düşünüyorum. Ney’de kendimi geliştirmeye başladım. Makamları öğrenmeye başladım. Türk musikisinde Ney’in yerini anlamaya başladım.

Eskişehir’e geldiğimden beri hemen hemen her gün çalışmaya başladım. Gençlik merkezleri var burada. 8.30’da açılırlar 20.00’da kapanırlar. Hafta içi hemen hemen her sabah 8.45-10.00 arası çalışmaya gittim. Çarşamba ve cuma günleri Odunpazarı’nda Yavuz hocadan ders almaya gittim. 18.00 ile 20.00 arası. Elime ne zaman neyi alsam huzur kapladı içimi. Ne zaman dertlensem hüznümü gideren oldu Ney. Bazen göz yaşlarımı tutamadığım da oldu üflerken ama içimde ki sıkıntıyı gideren alet oldu Ney.

Ney benim sevgilim oldu, sırdaşım oldu, dostum oldu. Anlıyorum ki bir müzik aletiyle uğraşmak demek bu demek. Enstrümanıma ne zaman bir zarar gelse içim acıdı. Bu acıyı anca benim gibi bir enstrümana bağlanan birisi anlar. Onun haricinde ki herkes gülüp geçer 🙂

Diğerleri

CS:GO Wallpapers - Wallpaper Cave

Hobiler çatısı altında Ney ve diğerleri diye ayırmam sanırsam pek şaşırtıcı değil. Kitap okumak, film izlemek bir kenera Ney bir kenara oldu benim için artık. 🙂 Ancak söylemeliyim ki:

Bilgisayar oyunlarıyla aramı iyice azalttım. Oynadığım tek oyun CSGO. Bir takım oyunu söz konusu olduğu için bırakmak istemedim. Plan kurularak, taktikler yapılarak oynamak zorundasınız bu oyunu. Ne zaman bir takım halinde oynasam bu oyunu çok zevk aldım. Bir ekiple beraber girmek bazen FACEIT bazen MM çok keyifli oldu.

Şimdi 2021 yılında izlediğim en iyi dizileri, en iyi filmleri, en iyi belgeselleri düşünüyorum ancak birini hiç en ön tarafa koyamıyorum. 2021 yılının en iyileri diye bir blog yazısı yazacağım.

Welcome Lichess Boards | Blog • lichess.org

Birde, yılın son zamanlarında satranca çok merak sardım. Açılış hareketlerine bakmaya başladım. Bununla ilgili içerikler tüketmeye başladım. Çok hoşuma gitmeye başladı satranç. Birkaç aydır linchess ‘da satranç oynuyorum. Bu siteyle ilgili bir blog yazısı yazacağım.

2022 yılında Hobiler

2022 benim için sanat yılı olacak. Müzikte kendimi çok geliştirdiğim bir yıl olacak ve sanata ağırlık verdiğim bir yıl olacak. Tiyatroya en çok bu sene gideceğim. Ney ile en çok bu sene ilgileneceğim.

İzlemem gereken dizi/film/belgesel o kadar fazla var ki, en kaliteli içerikleri bu sene izleyeceğim. Vaktimi israf eden ne varsa hayatımdan tek tek çıkartacağım bu sene. Hobilerimle ilgileneceğim her zaman.

2021 Üretmek

Creative Fikir Nedir? – Bir PR Ajansı

2021 yılında blog sayfam için bir yol değişikliğine gittim. Üretmenin tanımını değiştirdim. 2022 için böyle büyük bir hedefim var ki, öyle büyük bir projem var ki. Hayalim, hedefim, düsturum tamamen bu oldu. Bu blog sayfası ara ara uğradığım bir liman sadece. Deryalar benim dediğim çok büyük hedeflerim var bakalım 2022 yılında. Her gün artarak büyüyen bir heyecanla vaktinin gelmesini bekliyorum. Yakında Ios/Android uygulamasıyla hizmetinize sunacağımız bir projem var. Umarım her şey yolunda gider de daha yakın zamanda bunu yapabilirim.

2021 yılında üretme manasında pek bir şey yapamasam da 2022 yılında bunun intikamını alacağım.

2021 seyahat

Kampsız geçirdiğim 1 sene daha. Otostopa atlayıp seyahat etmeyi ne kadar özledim tarif edemem size. Hayatım iyice rutine bindi bu sene. Üniversiteler açılınca İstanbul gibi bir çok ile seyahat etmeyi hedeflesem de bunu hiç gerçekleştiremedim. 2022 yılında ki en büyük hedefim en az 10 farklı ile seyahat etmek. Bunların bazılarını da tek başıma yapacağım. Atlayıp otobüse görmek istediğim yerleri tek başıma gezeceğim. Buna da İstanbul ile başlamak istiyorum. İstanbul sanat tarihini hiç gezemedim adam akıllı. Yer yer, tüm tarihiyle ve görkemiyle burada paylaşacağım.

2021 Yılı İçin Her Zaman Hatırlayacağım Bir Anı

Burada güzel bir şey diyemeyeceğim maalesef. Ülkem adına çok üzülüyorum. Her şey inanılmaz derecede pahalandı. Kimse üzerine sorumluluk almıyor. Herkes bir başkasını suçluyor. Tıp ki yukarıda sosyal ilişkilerde yazdığım gibi. Herkes bu ülkeyi çok düşünüyor ama herhangi bir hatada kimse üzerine sorumluluk almıyor. Ne oluyor, olan bizim gibi taban kesime oluyor.

Ben geçen sene öğrenci evine çıkmıştım. Pandemi de ara ara gelir Eskişehir’e kalırdım. Okulların açılmasını dört gözle bekliyordum. Büyük hayallerle, büyük umutlarla eve çıkmıştım ve tek çıkmıştım. Ancak, eve çıktığım ilk zamanlarda ki market fiyatları 1 sene sonra baktığım da görüyorum ki tam 2 katına çıkmış durumda. Dışarıda yaşam tam 2 katına çıkmış durumda. Ben daha fazla bu koşullara ayak uyduramayacağım deyip eski yurduma geri döndüm.

İlk başta üzülüyordum ancak şimdi anlıyorum ki ne kadar da doğru bir karar vermişim. Evden ayrıldıktan tam 5-6 ay sonra her şey 2-3 katına daha çıktı. Her halimize çok şükür isyan ettiğim bir noksan yok ancak bu durum daha böyle ne kadar devam edebilir? Neden kimse yaşanılanlardan hiç ders çıkarmaz? Don’t Look Up filmini mi yaşıyoruz şimdi? Bu film için mükemmel bir analiz yazısı paylaşmak istiyorum.

2022 Beklentim ve Hedeflerim

Premium Vector | 2022 new year goals checklist. future goal and plans. list  for upcoming new year making yearly planning for 2022. business  motivation,inspiration concept. vector illustration with character and  icons.

Öyle ya da böyle kocaman bir yıl daha devrildi hayatımızdan. Büyük hatalarla, yanlışlarla geçti bir yıl daha. Mükemmel bir ilişkinin en zirvesinde belki her şeyi mahvettim bilmiyorum. Ancak yaşıyoruz be hala! Hala nefes alıyoruz. Üzülmenin ne anlamı var. Karaları bağlamanın ne anlamı var. Başımızı yukarı kaldırdığımızda gökyüzü tüm çıplaklığıyla bize bakmıyor mu. “Geceye yenilmeyen her insana, ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır.” diye boşuna mı dediler. Öyleyse, 2022 büyük umutlarla birlikte başlıyor benim için.

Yeni yıl ajandamı ve duvar takvimimi aldım bile. Hedeflerimi, hayallerimi irdeleyeceğim bir yıl olmasını umut ediyorum. Her günü puanlandıracağım ve bu yıl ne kadar mutlu oldum bunu öğrenmeye çalışacağım. Bir hedefim daha var ki, beni her gün ne mutlu etti not almak istiyorum 🙂

Bu sene tek amacım genel kültürümü artırmak. Genel kültür yılı ilan ediyorum kendime. Zamanımı öldüren ne varsa her şeyi engellemeyi amaçlıyorum. Kitap okuma yılı olacak. Belgesel izleme yılı. Makale okuma yılı. Kısacası, 2022 benim yılım olacak!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol