Bulmaca Çözüyormuş Gibi Hissedeceğiniz 7 Film

En çok sevdiğim film türü aslında bu tip bulmaca çözüyormuş hissi uyandıran filmler diyebilirim. Filmin her bir karesinde acaba bir mesaj mı veriyor diyerek filmi izlemek bence güzel bir şey. Aşağıda 5+2 film sıraladım ancak bu tip filmlerin sayısı çok daha fazla. Eğer isterseniz, bu seriyi devam ettirebiliriz. Ha diyebilirsiniz ki, bu filmleri izlemeyen mi kaldı? Bu filmler izlense de izlenmese de günümüzün bir çoğu filminden çok daha iyi. Tekrar tekrar izlemek bile bir çok noktadan insanı daha etkiliyor. O yüzden hiç de öyle düşünmeyin efenim.

Fight Club (1999) -> IMDb: 8.8

Kitaptan uyarlama olan bu film ilk çıktığı günden beri hala insanları etkilemeye devam etmektedir. Filmin daha en başından bile insanlara verdiği mesajlar hala güncelliğini korumakta. Filmin sonuna doğru sürekli bizleri ters köşe yapması ise filmin etkileyiciliğini tavana çıkarmaktadır. Film üzerinde detaylı bir inceleme yazısı yazmak istiyorum çünkü film üzerinde konuşulacak o kadar çok detay var ki. Bu detaylar hiçte hafife alınacak gibi değil. Hepsini müsait bir zamanımda anlatmak istiyorum. Tabi sadece detay değil, bir kere Fight Clup felsefesi diye bir şey çıkmaya başladı, bu filmden sonra. Bu ne demek ayrıca bakacağız. 🙂 Ancak, siz filmi sakin bir şekilde birden fazla kez izleyin şuan tek diyebileceğim bu.

The Matrix (1999) -> IMDb: 8.7

Matrix üçlemesinin detaylarını, felsefesini buraya yazmaya kalksam sayfalar sayfaları alır. Çok etkileyici bir seri. Birinci filmin başında ki bir detay üçüncü filmde bir yerlerde karşınıza çıkabiliyor. Bu tip detayları çözmek insanı bu seriye daha da fazla etkiliyor. Tabi Matrix serisi sadece bu kadardan ibaret de değil, altında yatan bir felsefe var. Matrix felsefesini anlatan güzel bir blog yazısı yazmayı istiyorum. Altında ki felsefeyi elimden geldiğince anlatmayı istiyorum.

Ancak bu üçlemenin müdavimi diyebileceğim birisi var. Kendisi üçlemede geçen en ince detayları o kadar güzel anlatıyor ki… Shockvoice youtube kanalını muhakkak ziyaret etmelisiniz. Shockvoice abimizi dinlerken bu detaylardan etkilenmemek imkansız.

Diğer Matrix filmleri:

The Matrix Reloaded (2003) -> IMDb: 7.2

The Matrix Revolutions (2003) -> IMDb: 6.8

Interstellar (2014) -> IMDb: 8.6

Beni etkiliyen bir çok film oldu ancak en sevdiğin film nedir diye soracak olsanız Interstellar diyebilirim. Bu filmi diğer filmlerden ayıran en büyük özellik ise benim için filmin senaryosu tamamen bilimsel dayanaklara göre hazırlanmış olmasıdır. Filmin yapımcılarından biri olan Kip Thorne mesela aynı zamanda filmin bilim danışmanıdır. Filmde de işlenen konular resmen görelilik, kuantum, karadelikler, sicim kuramları, zaman yolculuğu, tekillik gibi ileri bilimsel konular. Bu konularda bizzat akademik çerçevede işleyen konular. Karadeliğin tasarlanması bile bilimsel açıdan yola çıkarak matematiksel formüllerle tasarlanmış bir tasarımdır. Bunlarla ilgili detaylı bilgileri evrim ağacı sitesinden okuyabilirsiniz.

Bunları da öyle bir şekilde Christopher Nolan uyarlamış ki, film budur ya diyorsunuz. Filmde sürekli bir detaylar gözünüze çarpıyor. Müzikleri deseniz ayrı… İzleyin, izletin 🙂

The Prestige (2006) -> IMDb: 8.5

(L-R) Christian Bale, Hugh Jackman

Sürekli sizi ters köşe yapan filmlerden birisi daha. Bu filmin yeri de bende ayrı. Bu film de inanılmaz pür dikkat izlenecek filmlerin başında geliyor. Filmin daha başlarında ki detaylar bile aslında bir çok şeyi anlatıyor. Tabi biz bunları ya filmin en sonunda ya da ikinci, üçüncü, beşinci 😀 izlediğimizde anlıyoruz. Bir Christopher Nolan klasiği demekten başka söz de söylenmiyor zaten. Senaryo deli, kurgu deli, cast deli, atmosfer deli… Deli dolu bir film izlemeyen (defalarca da izlemeyen) çok şey kaybeder.

The Machinist (2004) -> IMDb: 7.7

Christian Bale’in rol için tam 25 kilo verdiği bir filmden bahsediyoruz. Oyunculuğun zirve yaptığı bir filmden bahsediyoruz. Ben bu filmi ilk izlediğimde 1-2 hafta etkisinden hiç çıkamamıştım. Filmi izlemediyseniz lütfen filmle ilgili yorumlara vs. bakmadan izleyin ki detayları kendiniz keşfetmeye çalışın. Detayların çok iyi serpiştirildiği ve işlendiği bir filmdir. Ana konuyla ilgili çok sayıda yardımcı ve açıklayıcı detay bulunmaktadır ki bu bizleri filme çok daha çekmektedir.

Son Olarak

Söylemiş olduğum gibi sinema sektöründe en çok izlediğim filmler benim bu tarz filmler oluyor. İlk etapta aklıma gelen filmler de bunlar oldular. Onlarca film var oysaki… Müsait olduğum bir zaman diliminde bu filmleri tek tek blog sayfama yazmak istiyorum. Ancak öyle şimdi buraya yazdığım gibi değil. Mesela Fight Club’da ki tüm detayları anlatmak… Felsefesine girerek anlatmak gibi.

Takipte kalın.

Sağlıcakla kalın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol