Bu Ne Değişik Bir Yıl 2020? Nasıl Olacak 2021??

Serinin ikinci yazısı. 🙂 Blog kullanma da 2. yılıma giriyorum ve 2019 nasıl geçti gibi bir öz değerlendirme yazısı yazdığım gibi 2020 senesini yazım istedim. Tabi kimsenin okumak istemeyeceği ama benim seneler sonra dönüp baktığımda ‘vay be’ diyebileceğim has blog yazılarım bunlar 😀

Tabi serinin 2. yazısında içini doldurmayı o kadar çok isterdim ki.. Yani 2020 o kadar güzel başlayıp, bu kadar iğrenç nasıl bitebilir, gerçekten anlamış değilim. Fakat tatlısıyla acısıyla bir seneyi daha geçtik. Bakalım objektif bir şekilde değerlendirmek mümkün olabilecek mi?

2020 Okul Hayatı

2020 de toplam 2 dönemi geride bıraktık. 1. sınıfın bahar dönemi başladı. 2. sınıf yarılandı. 1. sınıf bahar döneminde vizelere kadar her şey tatlı bir yoğunluyla güzel giderken finallere doğru nasıl da iğrençleşti ortam. Hala düşünüyorum da gerçekten çok saçma 🙂

Haftada en az 3 gün okulun yüzme havuzuna sabah erkenden kalkıp yüzmeye gidiyordum. (Evet sabah 7 de o soğukta) Ardından derse, dersten sonra kütüphaneye, kütüphaneden yurda. Yüzme haftada sınırlı olsa da kütüphane benim için bir klasikleşmiş bir şeydi. Dersimi, blog yazılarımı, kütüphanelerde, kitap kafelerde yapmaya alışkın bir insandım ben.

Okul klüplerinde aktif görev almakla pek aram yok. Kendimce bazı sebeplerim var tabiki ancak klüp faaliyetlerine katılmaya çalışan birisiydim. Sadece bölümümün klubü değil tabi ki sosyal anlamda kendimi geliştirebileceğim her anlamda okul klüpleri. Aktif görev almak mı … bir gün belki.

Tabi ki korona geldikten sonra hepsi yalan oldu. Okul hayatı olarak depresife girmeye başladım çünkü bir boşluğa düşmüştük. Okul olmadan, dışarı çıkmadan zaman girilen bu boşluktan çıkmak pekte mümkün olmadı. 2021’e günler kaldı hala bu boşluktayım. Zaman geçiyor su gibi, ben zamanın içinde boğulup kalmış durumdayım. Ama dersler tabi ki çok iyiydi, ortalamam hiçte düşük değildi 🙂

2020 Hobiler

Duvarları ince olan eski bir apartman dairesinde bir müzik enstrümanıyla uğraşmak gerçekten zor. Hele bir de ‘rahatsız’ bir komşunuz varsa.. Müzik anlamında malesef kötü bir yıldı.

Keza sadece müzik değil, kitap, dizi, film, belgesel bakımından dolu dolu geçen bir yıl olmadı. Okuduğum kitapları listelemeyi severdim. Bu sene onu bile yapasım gelmedi. Evet kitap okudum, film, belgesel izledim hatta o kadar güzel eserler gördüm ki bunları yavaş yavaş kendime geldikçe blog sayfasına yükleyeceğim 🙂 Ancak 2020 malesef rezaletti.

2020 Sosyal İlişkiler

Bir insan var ki onu çok yanlış tanıdığım ve hayatıma çok büyük bir ders olarak kattığım birisi oldu. Yani sen zamanla tanıdıkça daha çok yakınlaşmak isterken onun zamanla seni kullanmaya başladığını anlamak ne kadar üzücü bir durum.. 2020 senesinde kendime kattığım en büyük iyiliğin ondan uzaklaşmak olduğunu bilsem de bir şarkı açtığım da hala hüzünlendiğim gerçek, hiç değişmedi.. Mevzu derin 🙂 Başka bir blog yazısında artık

Tabi ki bu derin mevzunun ardından gelen sosyal ilişki kavramı sadece bu kadar sınırlı da değil kötü anlamda. Korona ilk çıktığından haziran ayına kadar benim yüz yüze görüştüğüm insan sayısı 5’ti. Annem, babam, neyzen Erdinç Bal, noter ve avukattı. Hazirandan sonra bu sayı yine 10’dan fazla olmaya başlasa da 10’u geçmedi. Kim ne derse desin bir anda bu boşluğa düşmek kolay değil.

2020 Üretmek ve Para Kazanmak

Tabi ki mental açıdan yorgunluk üretmenin önüne geçti. Bireysel moral ve motivasyon daha fazla dayanmadı. Ancak önemsediğim bir şey vardı ki bu blog sayfasıydı. 24 Ocak’ta hayatımda ilk defa domain ve host aldım. Bir blog sayfam olma hıssiyatını sevdiğim için daha profosyonel bir tema satın aldım.

Bu blog sayfasında ilk defa para kazanma amacıyla kurmuştum ve gerçekten para kazanıldığını da görünce bu hisle çok fazla devam etmek istedim. Ancak bunu daha sonra yapmak istemedim. Bu blog sayfasıydı kişisel bir blog bu şekilde kalmalıydı 🙂 Farklı bir yerlere evirmek istemedim açıkçası. Ancak yine de 25 lira para kazanabildim 🙂

ve benim için en güzel şey r.10‘a üyeliğimin olmasıydı bu sene. Burada çok iyi ve çok yetenekli insanlar var. Herkesin üye olamıyor oluşu bunun en güzel göstergesi.

2020 seyahat

Bir hayalim vardı. 4 yıllık üniversite hayatım boyunca her yaz görmem gereken 4 farklı yer vardı. 1. sınıfın yazında Work and Travel ile Amerika, 2. sınıfın yazında interrail ile Avrupa, 3. sınıfın yazında araba kiralayıp karadeniz turu ve 4. sınıfın yazında da Doğu turu yapmak. Her tur için en az 1 veya 2 ay kadar zaman ayırabilmek. Mükemmel bir plan değil miydi ya 😀

Tabi ki hayal değildi. Tabi ki bir hedefti ve programlıydı. Ama Amerika olmadan Avrupa da olamazdı. Amerika da olmadı bu yüzden. Work and Travel o kadar güzel olmadı ki ancak bu kadar güzel olamazdı. Orada para kazanıp dönemedikten sonra Türkiye’ ye bu artan kurla Avrupa da olamazdı.

Ancak günü birlikte olsa 2 şehir gezme şansım oldu. Bilecik – Söğüt ve Bartın – Amasra. En azından kısmen de olsa yeni bir yerler görebildim.

2020 Neden Benim En Kötü Yılım Oldu?

İsmi lazım olmayan, hayatımdan çıkarmakta mutlu olduğum bir arkadaşım şöyle söylemişti. “Ama herkesi etkiliyor bu virüs sadece seni mi etkiledi. Önemli olan bu zaman diliminde kendini sürekli geliştirmen, özünü olabildiğince beslemen vs.” Düşünüyorum da ne kadar boş bir ifade bu!

Bu virüsün etkilemediği insan cidden olabilir mi? Ne kadar insanımızı kaybettik, ne kadar insanımız hastalıkta acı çekti, ne kadar insanımız evine ekmek götüremez oldu, ne kadar insanımız artan döviz kuruyla mallarının fiyatını artırmak zorunda kaldı da insanlar alamaz oldu. Kötü anlamda etkilemeyen 1 tane insan dahi olabilir mi? Akrabalarımız, arkadaşlarımız, eşimiz, dostumuz başta olmak üzere toplumsal açıdan bir krizde değil miyiz zaten şimdi?

Ben bunu kastetmiyorum ki. Beni kötü etkilediği için ben kötüyüm. Başka birisiyle kendimi karşılaştırarak kendimi nasıl daha iyi hissedebilirim ki? Benden daha kötüler var diye kendimi mutlu hissetmem veya benden daha iyiler var diye kendimi kötü hissetmem, hiç mantıklı bir şey değil. Ben benim. Ben kendimden sorumluyum.

22 yaşına kadar istediğim hayatı pek yaşayabildim diyemem. 2 sene üniversite sınavına hazırlanmak, 2 sene hazırlık okumak hayatımın en boş dönemleri derken, tam 2020 yılı benim yılım olacak derken, o boşlukta olduğum yıllardan da daha boş bir konuma düşmüşüm. (Filmleri bile dublaj izlemeye başladım siz düşünün 🙂 ) Neden kendimi bu durumda, bak daha kötüleri de var deyim ki?

Bir köşede sessizce ağlayan bir insanın yanına sessizce yaklaşıp bak dostum boşuna ağlıyorsun Afrika’da insanlar açlıkta acı çekiyor demek ne kadar doğru olur sizce? 🙂

Zaten karşısında ki insanın psikolojisini anlamak istemeyen bu gereksiz insandan uzak da durmak en iyisi. (Bide ben hep onun yanında durmak isterken! Neyse..)

Unutulmaz Bir Replik

Hayatın kuralı bu yeğen! Ne kadar uzağa gidersen git, başladığın yere dönersin sonunda! Ne kadar değişirsen değiş, nerde mutlu olduysan hep oraya çevirirsin kafanı! Ne kadar terbiye etsen de susturamazsın içindeki canavarı. Nereye gidersen git yeğen, şunu unutma! Herkes gün olur evine geri döner…

EZEL

Gerçekten de öyle ne kadar değişmek istersek isteyelim gün olur evimize geri dönüyoruz. Kariyer anlamında, sosyal ilişkiler anlamında, hobiler anlamında artık hayata daha farklı yerlerden bakmak gerektiğini anladım.

2021 Hedeflerim ve Beklentim

2020 senesinde öğrendiğim tek acı gerçek: Kimsenin umurunda dahi olmadığımız. Ne yaşadığımız, ne hissettiğimiz kimsenin umurunda değil. Ne kadar üzgün olursan ol, ya da ne kadar mutlu olursan ol insanların çıkarı kadar varız onlar için. Benim 2021 senesi için pozitif veya negatif bir beklentim yok. En azından geçen seneki tecrübemle hareket etmem gerekirse 🙂

2020 yılı karantina yılı olduğu için insanlardan uzak, evden dışarı çıkılmadan geçen bir yıl oldu. Kilo alındı, hareketsiz kalındı. Benim 2021 yılı için tek büyük hedefim insanlar için küçük benim için büyük adımlar atmak olmalı. Hayatta her şey pozitif bir şekilde ilerleseydi benim için belki bugün farklı bir yerde, farklı hedefler kuruyor olacaktım. Ancak bulunduğum konumda ki hedefler en basit düzeyde şöyle olabilir:

  • Aktif bir spor hayatı
  • Tek şehir seyehatları
  • Yaşanılan olumsuz olayları kişiselliştirmeden bireysel anlamda özümseyip, olaylara objektif bakabilmek.
  • Beynin daha hızlı çalışabilmesi için, beyin aktiviteleri
  • Daha fazla İngilizce ‘ye önem vermek.

Bu basit gibi görünen 5 madde, hayatımda o kadar çok şeyi değiştirecek ki. Biliyoru ki kendime büyük hedefler koymam bunları gerçekleştirebileceğim anlamı taşımayacak. Yani bunu yaşadığım Work and Travel tecrübesi en güzel şekilde ifade ediyor. Bakalım 2021 senesi sonunda nasıl bir hayat bizi bekliyor olacak…

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol