Aksi Bizi Bozar – Börü 2039 | İnceleme

2018 yılında yayınlanan Börü serisine ek olarak çıkmış gibi dursa da kendisi apayrı bir bilim kurgu dizisi. Evet, Börü 2018 yılında yayınlanan 6 bölümlük mini bir dizi ve ardından bir sinema filmi ile noktalanan bir seridir. Bu seride odak nokta fetö terör örgütü idi. Ancak Börü 2039 ise isminden de anlayabileceğiniz gibi gelecek temalı bir dizi. Ama ne dizi.. Mükemmel ötesi bir bilim kurgu dizisi yapmışlar. Alper Çağlar ve ekibi bu işi gerçekten biliyor.

Diziyi daha iyi anlayabilmeniz için 2018 yılında yayınlanan Börü serisini izlemeniz gerekmektedir. Karakterlerin hikayelerini bilmezseniz Börü 2039 biraz yabancı kaçabilir size.

Börü 2039 ne zaman çıkacak? Börü 2039 konusu nedir, oyuncuları kimler? -  Haberler

Börü 2039 Hakkında

Öncelikle söylemek isterim ki Türkiye’de gerçek manada eşi benzeri olmayan bir bilim kurgu dizisi çekilmiş durumda. Dizide hiçbir şey olmasa bile sırf bu hareketlerinden dolayı tebrik etmek istiyorum. Neden Börü 2039 televizyonda yayınlanmadı sorusunun cevabı da işte bu sebepten dolayı diye tahmin ediyorum. Televizyonda yayınlanan dizilerin hep aynı konular içerisinde boğulup kaldığını görmek gerçekten çok üzücü bir durum.

Bilim kurgu dizilerinde alışık olduğumuz bir Amerika yapısı bulunmaktadır. Buna en büyük örnek de dizilerin az bölümlerden oluşması ve bölümlerin kısa olmasıdır. İşte Börü 2039 da bu açıdan beni çok etkileyen yanlarından birisi olmuştur. Dizi 6 bölümden ve her bir bölümün uzunluğu sadece 1 saatten oluşmaktadır.

Bunu neden özellikle vurgulamak istiyorum. Dizi de saçma sapan bakışmalar, zaman geçsin diye çalan saçma sapan şarkılar bulunmamaktadır. Dizinin tek odak noktası kendi bilim kurgu dünyasına bizi çekmeye çalışmasıdır.

Çok Kısaca Börü 2039 Dizisinin Konusu

Dizi hakkında hiçbir şeye değinmek istemiyorum. Hiçbir spoiler yemeden hayranlıkla diziyi incelemenizi istiyorum. Söyleyebileceğim tek şey ise Türklük kavramını en doğru bir şekilde bizi sunmasıdır. Keşke sizin gibi insanların sayısı bu ülkede fazla olsa da biz böyle bilim kurgu dizileri izlerken Türlükten, kendimizden bir parça görerek izleyebilsek.

Big debut from Deniz Uğur in the Börü 2039 series!

Yani dizide canlandırılan bir cumhurbaşkanı var ki… ama ne cumhurbaşkanı. 2039 yılında Türkiye kelimenin tek anlamıyla süper güç. Süper güç olan bir ülkenin cumhurbaşkanı nasıl olması gerekir sorusunun cevabıdır aslında Börü 2039.

Tabi bunu deyince dizinin odak noktasının cumhurbaşkanı olduğunu düşünmeyin. Dizi ilk bölümde düşmanların kendilerini göstermesiyle başlıyor ve yavaş yavaş onların planlarını öğrene öğrene ilerliyor. Dizinin en sonunda ise tatmin edici bir son ile bitiyor.

Oyuncuları Hakkında

Börü 2039 seyirciyle buluştu... İşte konusu ve oyuncuları - VeryansınTV

Burada tek tek oyuncuların isimlerini saymak yerine size şunu söyleyebilirim. 6 bölüm boyunca hiçbir oyuncudan şikayet etmeyeceksiniz ve 6 bölümü bir çırpıda bitireceksiniz. Başrolünden yapay zekamıza kadar oyuncular bence iyi bir şekilde oynamışlar.

Son Olarak

Dizi biterken bir sonraki sezonun geleceğine sinyal vererek bitti. Gelir mi gelmez mi bilinmez ancak gelirse muhtemelen daha da gelecekte geçecek. Bilim kurgu alanında ve bu şekilde aksiyonu yüksek bir başka dizi Türkiye’de gelir mi, hiç sanmıyorum. Türkiye’de maalesef diziler inanılmaz derecede bir döngüde sıkışıp kalmış durumda. Önceden söylerdik ki yeterli imkanımız, paramız olsa biz de yapabiliriz. Maalesef bu külliyen yalan. Şuan televizyonlarda yayınlanan dizilerin kazandığı paralar dudak uçurucu şekilde. İsterlerse en kral bilim kurgu dizilerini çekebilirler. Ancak maalesef fazla para harcamadan daha çok para kazanmanın derdinde oldukları için bir döngüde sıkışıp kalmış durumdalar. Ben Alper Çağlar’a sırf bu yüzden teşekkür etmek istiyorum. Böyle bir dizi yayınladıkları için de BluTv’ye teşekkür ediyorum.

Siz diziyi beğenir misiniz beğenmez misiniz bilmiyorum. Belki dizi size hitap etmeyecek, belki etse bile dizinin tasarım/animasyon anlamında kalitesiz bulacaksınız, bilmiyorum. Ancak bu dizi Amerika’da yüz milyon dolarlara çekilen bir dizi değil ve Türkiye’de ilk defa böyle bir dizi yapıldığını da unutmayın. Ancak ben her şeye rağmen dizinin işleniş açısından, konusu açısından, oyuncuları açısından, tasarım ve animasyonları açısından 10/10 veriyorum. 6 bölüm benim için çok iyiydi.

Son zamanlarda Amerika Hollywood’un da konuların sıkışıp kaldığını görünce bu 6 bölümlük mini seri olan polisiye bilim kurgu serimizin Hollywood dizilerinden daha iyi olduğunu düşünmeye başladım. Abartı mı değil mi bu sözler siz izleyin siz karar verin. Görüşlerinizi de buraya yorum olarak yazmayı unutmayın.

Bu arada Murat Arkın sen ne güzel Witcher olmuşsun öyle 🙂

Neyse evet bu kadar

Takipte kalmayı unutmayın

Sağlıklı Günler

Ömer Faruk Öztürk

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol