Aileye Yeni Bir Ney Katıldı | Ney Merkezi Eskişehir

Ney ile ilk tanıştığım zamanları hatırlıyorum da zaman nasıl da su gibi akıp geçmiş. 2019 Aralık ayında başlamıştım. 1-1.5 ay devam ettim ve final sınavlarıydı, yarıyıl tatiliydi derken ara vermek zorunda kalmıştım. Tam okullar açılacak derken bu sefer de pandemi vurmuş ve ney derslerini tamamen bırakmak zorunda kalmıştım. Aksilik ya Ankara’da apartman ortamında elime neyi bir kez bile alamadım. Hep en müsait zamanı bekledim, bekledim ve bekledim.

Ney Dersleri

Artık, üniversiteler açıldı ve Eskişehir’e geldiğimde ilk yaptığım iş Google arama yerine Eskişehir ney kursları yazmak oldu. İlk karşıma çıkan numarayı aradım. Böylelikle, Yavuz hoca ile tanıştım. Kendisiyle ilk atölyesinde buluşmuştum. Bana Atölyesinde neylerden bahsetmişti. Daha sonra, dersler hakkında konuşmaya başlamıştık. Dersleri Kurşunlu külliyesinde bulunan Mevlevihane veriyor.

Size şöyle söyleyebilirim: Mevlevihane’de verilen eğitim nota-makam üzerinde meşk usulü ile yapılmakta.

Eylül ayında başlayan derslerime hala devam etmekteyim. Bazen yoğunluğum inanılmaz arttığı için ara vermek zorunda kalsam da elimden geldiğince devam etmeye çalışıyorum. Burada tanıştığım insanlar, sohbetler, müzik üzerinde dönen bir dünya beni gerçekten çok etkilemiş durumda.

Ben Ney dünyasına yeni adım atacak insanlara gönül rahatlığıyla buraya gelmelerini ve Yavuz hocayla tanışmalarını söyleyebilirim. Yavuz hocanın derslerini son derece beğeniyorum.

Kimsenin Yapmadığı Bir Hareket

İddalı bir başlık ama son derece doğru. Hangi enstrümanı öğrenmeye çalışırsanız çalışın hiçbir hoca size haftada 2 gün gelebilirsin demez. Çok ilginç değil mi? Gerçekten, dersler haftada 2 gün olmakta. Çarşamba ve cuma günleri saat 16:00 ile saat 20:00 arasında. İsterse bir öğrenci 16:00 da gelsin akşam 20:00’da çıksın hiç sıkıntı yok. Haftada isterse 8 saat hocanın yanında ney üfleyebilirsin. Makamda, üflemede, oturma pozisyonunda vs. nerede bir sıkıntısı varsa anında giderebiliyor. Üstelik haftada 8 saat yapabilirsin bunu. Azimli bir öğrenci günde en az 1-2 saat çalışabilmelidir. Bir de hocanın yanında böyle çalışınca çok daha hızlı ilerleyebiliyorsunuz.

Atıyorum çarşamba da cuma da müsait değilsiniz, pazartesi haricinde istediğiniz bir gün atölyeye gidip ders de alabiliyorsunuz. Hoca kendisi ney yaparken bir yandan da sizin dersinizi dinlemekte ve hatalarınızı gidermekte oluyor.

Yeni Mansur Neyim

Bence on numara fotoğraf 🙂

Kursları böyle yakından ve ilgiyle takip ederken hocamın neylerini de yakından takip ediyordum. Hocamın kendi üretmiş olduğu neyler piyasada olan neylerden çok daha iyi olduğunu fark ettim. Bunun bir çok sebebi var. Mesela piyasada satılan neylerin neredeyse tamamı Aydın kamışı olması ve çok ince olması. Ancak Hatay Samandağ kamışı ile aralarında ki farkı ben hocayla tanıştıktan sonra anladım.

Neyleri ekleme olarak yapıyor. Normalde tek kamış olan bir neyin yapımı X kadar zaman alırken ekleme olan bir ney için 10X daha fazla zaman harcıyor. Daha fazla emek verilen bir neyde ise ses daha gür, daha net çıkıyor. Arada ki farkı yakından gören birisi olarak daha iyi anlıyorum. Size söyleyebileceğim tek bir şey var eğer yeni bir ney almak istiyorsanız en azından hocama bir danışın.

Ney Merkezi

Eğer Eskişehir’de ve İstanbul’da ikamet ediyorsanız, hocamla tanışmanızı tavsiye ederim. İstanbul dedim çünkü hafta sonları İstanbul’da Üsküdar’da yeni açtığı yere gitmektedir. Orada gelen öğrencilerine ders vermekte ve ney satmaktadır. Hafta içi ise Eskişehir’de olmaktadır.

İstanbul Konum

Eskişehir Konum

Eskişehir’de ney dersleri Kurşunlu Külliyesi’nde bulunan Mevlevihane’de yapılmaktadır. Oranın maneviyatında ney üflemeyi öğrenmek, öğrenme hızımızı kesinlikle artırmaktadır diye düşünüyorum.

Ney Sanat Kafe

Odunpazarı’nın en güzel yerinde bulunan Nefes Sanat Kafe’ye muhakkak bir gün uğramanızı tavsiye ederim. Burası hemen atölyenin yanında olan hocama ait bir kafedir. Burada cuma ve cumartesi günleri canlı müzik yapılmaktadır. Başka bir deyişle, eğer eğlenmek istiyorsanız, Türk sanat müziğini seviyorsanız kesinlikle gelmelisiniz.

Son Sözler…

Sonuç olarak, okullar açıldığından beri tek odak noktamın Ney olması ve Ney ile uğraşırken Yavuz Hoca ile beraber öğreniyor olmaktan son derece memnunum. Dahası, yeni Mansur Ney’imi hocamdan almaktan çok daha mutluyum. İnşallah yeni Mansur Ney’imle beraber uzun yıllar beraber olurum.

Hocamın:
internet sitesi: Ney Merkezi
kendi instagram sayfası: Yavuz Kenarda
satılık neylerini listelediği instagram sayfası: Ney Reyonu

Hocamın TRT Haberi

Sağlıcakla kalın.

Ömer Faruk

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

İlgili Yazılar

2 yorum

Mustafa Selami  -  01/04/2022 / 22:08

Hayırlı olsun. Sizin adınıza sevindim. Ney üflemek isteyen arkadaşlarıma yazınızı göndereceğim.

Cevapla
Muhammet ÜNAL  -  07/08/2022 / 13:22

Merhabalar Ömer Bey, yazınız için çok teşekkür ediyorum. Çok bilgilendirici bir yazı oldu benim için. Yazılarınızı keyifle takip etmeye devam edeceğim.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol