2019 da ne yaptım, 2020 hedeflerim ne?

Yeni bir seriye başlıyorum. Bu seri yılda bir kez yazılacak ama bu blog var olduğu sürece devam edecek bir seri 🙂 Koskoca 2019 senesi nasıl geçti. Geriye doğru baktığımda ne görüyorum. Bir hayal kırıklığı mı yoksa her şeye rağmen değdi ulan mı? Bakalım 🙂

80/20 Felsefesini Keşfettim

80/20 kuralını herkes farklı açıdan yorumlayabilir ama benim yorumladığım kısım ise hayatının beşte dördü sıradan geçerken beşte birini de yeni şeylere ayırarak geçirmek gerektiği. Kendini geliştirmene bak. Ne demek bu ? Yani 1 yılda 365 gün varsa bunun 73 gününde daha önce hiç yapmadığın bir şeyleri deneyerek zaman geçirmek demek.

Bu doğrultuda yeni yemekleri tatmaya çalıştım. Bizim topraklarımızda yetişmeyen meyveleri tatmaya çalıştım. Daha önce izlemediğim dizi/film türlerine bakmaya yeni müzik türlerini dinlemeye ve hatta yabancı dilde müzik dinlerken sadece İngilizce değil İspanyolca İtalyanca Yunanca Latince gibi dillerin müziklerini dinlemeye çalıştım. Radyo tiyatrosu dinledim. Evet Trt’nin arkası yarındakileri yolda giderken dinledim ve aklıma gelmeyen daha bir çok şeyi denedim ama malesef blog tutmaya başladıktan sonra yaptıklarımı not almaya başladım.

2019 Okul Hayatı

Başka bir yazıda daha detaylı bahsederim bunu Ancak şimdi şunu diyebilirim ki hazırlık illetinden kurtuldum. 4 dönem hazırlığa mazur kaldıktan sonra final sınavından sonra ki geçme mutluluğum gerçekten görülmeye değerdi ? Bu sözler muhtemelen size boş geliyordur bölüme geçince gerçek zorluğun neler olduğunu göreceksin diyebilirsiniz ama size söylemek isterim ki. 4 dönem boyunca yani 2 yıl hazırlık eğitim boyunca her hafta aynıydı her gün aynıydı sürekli rutin bir hayat vardı. Okulda geçen boş zamanı dolduramadım belki ama bu rutinlikte ki boşluk daha sonra psikolojiminde daha kötü hale getirdiğini gün be gün gördüm. Şimdi mi nasıl? daha yoğun daha ağır ve daha mutluyum ?

2019 Hobiler

Bilgisayar oyunlarını oynamadan duramam 🙂 Bilgisayar oyunlarını seviyorum ve bir yazıda da hangi oyunları sevdiğimi tek tek anlatabilirim. Çanakkale’de kamp kurmaya gittim. Kamp kurmak bir hobi olarak sayılırsa tabi. Yılın son günlerine doğru da ilk defa bir müzik aletine başladım. İsmi Ney 🙂 olan müzik aleti. Espirisine katlanmak mı deyim yapmasından zevk mi alıyorum deyim bilmiyorum 😀

2019 Üretmek ve Para Kazanmak

Hayatımın bu zor günlerinde ne ürettim? Hiçbir şey evet bir bitki bile ekmedim. Bir üretim yapmadım. Yazılımsal olarak bir şey yapmadım. Yılın son günlerine doğru blog sitesi açtım. Sadece bu kadar.

2019 Okuduklarım ve İzlediklerim

2019 yılında 16 kitap okumuşum ve toplam sayfa sayısı 3926 ediyor. Buda günlük ortalama 10 sayfa ediyor ki evet Türkiye’de ortalamanın çok üstündeyim 🙂 ama okumadığım için çok pişmanım.

Normalde burada okuduğum kitaplardan ve izlediğim dizi/film/belgesellerden bir kaçını tavsiye verip kaçmak istiyordum ama yılın bu son gününde malesef hiçbir şey hatırlamıyorum 2020 yılının nasıl geçtiğini hatırlarken bu kısma daha özenli olacağım 🙂

2020 Hedeflerim ve Beklentim

2019 bitti sırada 2020

Blogumu daha aktif kullanmayı planlıyorum. Daha faydalı daha özgün içeriklerle insanların karşılarına çıkmayı istiyorum. Work and Travel ile Montana’ya gideceğim ve bu süreci paylaşmak istiyorum. Bölümüme daha fazla yatırım yapmak istiyorum. Hobi amaçlı unity de oyunlarıma daha fazla zaman ayırmak istiyorum.

2020 yılından beklentilerimde ise ben olumsuz bir şey görmüyorum.Geleceğe her zaman olumlu bakmaya hayatı dolu dolu yaşamaya ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Dünyayı değiştirmek gibi bir beklentim de yok zaten. Mevlana ne diyordu?

Dün akıllıydım kendimi geliştirmek istiyordum. Bugün bilgeyim kendimi değiştiriyorum.

Ülke olarak hepimiz bir şeylerden şikayetçiyiz. Hepimiz siyasetçilere kızıyoruz. Bir şekilde onlar bizim hakkımızı yiyor ve ses çıkaramıyoruz. Farkındayım. Benim demek istediğim sadece bir durun bir dakika bir durun ve aynanın karşısına geçin. Ben ne yapıyorum deyin. Göreceksiniz ki bizim bu şekilde yönetilmemizin aslında en büyük kaynağı yine biziz. Biz kendimizi değiştirmek istersek bu ülke de aynı oranla değişir.

Tam 1 sene sonra tekrar kaleme alacağım bu yazının devamında bakalım kaç kitap okumuş olacağım, neler izlemiş olacağım. Neler üreteceğim? Okul hayatım nasıl geçecek? Kendime neler kazandıracağım? Hep birlikte göreceğiz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gezen, okuyan ve sıradanlıktan kurtulmak isteyen bir öğrenci

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol